Teknik olarak bir e- ticaret yapmak için uygun adımları attınız. Siteniz hayata geçti. Bundan sonrası için size rehber olabilecek birkaç küçük bilgi paylaşmak istiyoruz.

E-ticaret siteleri teoride kolay pratiğe geçince ise oldukça zor olan, zor olabilecek bir iş.

Bu yazımızda gözden kaçırmamanız gerekenleri de sizinle paylaşacağız.

Satın alma işleminin kolay olması

En klişe sözlerden biri olacak belki ama her zaman söylenen istenilen sonuca 3 adımda varmak durumunu unutmamak gerekmektedir.

Bir hizmet sunarken tıpkı bir müşteri gibi hareket etmelisiniz. Nasıl ki başka sitelerde karşılaştığınız sorunlar sizi satın alma işleminden vazgeçiyorsa bunun sizin başınıza gelmemesine dikkat etmelisiniz.

Mesela, liklerin doğruluğu, kredi kartı ya da diğer ödeme seçeneklerinin kolaylığı gibi noktaların üzerinden geçmek çok önemli.

Kolay ulaşılacağınızı göstermek

Belki en basit şey gibi düşünebilirsiniz ama sitenizde gelip sizden alışveriş yapan müşteriniz, size kolayca ulaşabileceğini düşünmeli. İletişim bilgilerinin site içinde kolay yerde ve doğru şekilde konumlandırılıyor olması önemli.

Rekabet içinde olmak

E-ticaret en başta da dediğimiz gibi teoride çok kolay bir iş modeli ancak konu gerçekten bu modeli tıkır tıkır işletmek olunca işler zorlaşıyor.

Günümüzde Trendyol, Hepsi Burada.. gibi öncü markalar arasına girmek ve onlardan pay koparmak oldukça zorken fiyatlandırma politikanızı iyi oturtmanız gerekmektedir. Sunulan avantajlar her zaman lehinize işleyecektir.

Görsel kalite

İster reklam ister referans yoluyla; sitenize hangi yolla gelmiş olurlarsa olsunlar insanlar alacakları ürünün gerçek olduğundan, fotoğrafların onların satın alım güdülerini destekleyecek olmalıdır.

Her açıdan, detay görebilecekleri şekilde fotoğraflar sitenizde mutlaka yer almalıdır.

Para Harcamalısınız!

Her girişim fikrin konuşulduğu andan hayata geçirildiği ana kadar finansal konuların üzerine kurulur. Bir işten para kazanmadan önce gerekli parayı harcamanız gerekiyor, bunu siz bizden iyi biliyorsunuz.

Ancak limitli paranızın olması her işi sizin yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Sitenin pazarlaması, ürün tedariği, kargosu, sosyal medyası, ürün seçimi gibi konular birden fazla iş kalemi olduğu için birden fazla insanın göreve atanması gerektiğini gösteriyor.

Eğer her şeyle siz ilgilenecekseniz büyük bir sorunun içine adım atmaktasınız, uyarmalıyız. Her şeyi siz yapamazsınız, yapmak zorunda da değilsiniz. Kargo ile ilgilenirken sosyal medyadaki bir yorumu kaçırmak size stratejik yıkım şeklinde dönebilir.

Bu başlıkları sıralarken site alt yapısı, gerekli testler, ziyaretçinizin hareketlerinin analizleri, doğru raporlama, doğru hedefleme gibi konulardan bahsetmiyoruz bile. Bu gibi konu başlıkların sitenizi kuran kişi tarafından sağlıklı bir şekilde sizinle paylaşıldığını ya da sizin bunları takip etmeyi planladığınızı düşünüyoruz.

E-ticaret kolay olmakla birlikte karışık bir sistemdir. Lütfen başarıya gideceğine inandığınız yolda sizi yarı yolda bırakmayacak kişilerle çalıştığınızdan emin olun.

Başarılı bir e-ticaret sitesi yönetimi nasıl olmalı?