Her şeyin başında bir imaja sahip olmanın İster kendiniz için isterseniz markanız için önemini konuşarak başlamamız, yazımız için yerinde bir başlangıç olacaktır. İmaj, kişinin ya da markanın nasıl algılandığına dairdir. Psikolojik bir algı yönetiminden, hissel bir oluşumdan bahsedilmesi mümkündür. Bunu bir kurum bazında ele alarak örnekleyebiliriz. Oraya gitmek, orada olan kişi olmak size belirli bir prestij ve çevre feedback’i getireceğine inanırsınız. Değer kazanmak/yaratmak işte bu çok istenileni oynama kısmıyla iç içerdir. Bu olguyu sosyal medyada nasıl işlememiz gerekir onların üzerinden geçelim. Çünkü marka değerini yaratmak size karşı olan güveni, bilinirliliği arttırmak olacaktır. Bu sayede kariyeriniz ya da iş girişiminiz ivme kazanacaktır.

İlk adım;tanının

Tanınma durumunu yalancı fenomenlik gibi algılamayın. Bunun en son başınıza gelen şey olmasını isteriz. Burada kendinizden bahsediyorsak uzmanlığınızı yansıtacağınız, ifade özgürlüğünüz ile dikkat çekeceğiniz bir içerik dizini oluşturabilirsiniz. Eğer bir marka iseniz kendinizi en iyi sizin anlatıyor olmanız beklenir ki insanlar haksız sayılmaz. Örneklememiz gerekirse hangi hizmette diğerlerinden farklısınız ki sizleri tercih etmeliler. Bu sayede saygı duyulan, bakışların üzerinizde olduğu bir çatıyı oluşturmuş oluruz.

Nerede olacaksınız?

Günümüzde artık her merka her yerde olacak diye bir kural yok. Hatta eskisi gibi her yerde olmak da tüketiciye/takipçiye sıcak gelen bir durum değil. Ne anlatmak istiyorsanız sizi karşılayacak bir mecrada olmanız önemli. Yine kurumsal ya da kişisel farketmez saygıdeğer güvenilir bir imaj sergilemek istiyorsanız bir web sitesi açmanız önerilir. Bunun dijital bir imza ya da sanal kartvizit olma durumundan çok uzak ve değerli olduğunu anlatmamıza gerek yoktur eminiz. Paralelinde metin ağırlıklı bir anlatı dilinde Linkedinde olabilirsiniz. Hedef kitlenizin tercih ettiği yerde olma taktiğinden ilerleyecek olsanız bile sizin ilk başta incelenme kriterinizin siteniz olduğunun altını çizmek isteriz. Bu yüzden her türlü yazı ya da içeriği siteye linkleme ile yönetmek her zaman sizin lehinize olacaktır.

Temiz iletişim

Sizi takip edecek kişilere kendinizi anlatmak ve bir neden vermek için mesajlara ihtiyacınız olacaktır. Mesaja karar verme kısmından sonra en önemli nokta ise bu mesajı nasıl ilettiğinizdir. Herkes için anlaşılabilir, net ve hedeflenen bir dil kullandığınızdan emin olmalısınız. Temel ve tutarlı iletişim size başar getirecektir. Bu sayede hatırlanması kolay ve kaliteli bir imaj oluşturursunuz.

Sizi/markanızı tanısınlar

İnsanlar sitenize ya da sayfalarınıza sizi ve yaptığınız işleri incelemek için geliyor olsalar bile daha fazlası ilgilerini çekecektir. Bunun için karakterize etme ve anlatma yoluna gidebilirsiniz. Marka özelinde paylaşımlar için mesela kim tarafından kuruldu, nasıl kuruldu, yolculuğu sırasında hangi badireleri atlattı gibi? Yapılanları ve yapılacakları anlatırken arka plandaki hikayeyi herkes merak eder. Bu hikayeleri anlatırken mesajlarınızla paralel olup olmadığını her zaman kontrol etmelisiniz.

İnsan insanı getirir

Canımız networking burada da çok önemli. Çevre desteği her koşulda önemlidir. Bir marka için organik yayılımın getireceği geri dönüşler hepimizi heyecanlandırıyor, değil mi? Bunun kurum ya da kişisel olmasıyla tabii ki ilgisi yoktur. İşinize katkı sağlayacak, ortak fikirler ile sizi besleyecek kişiler her zaman artı olacaktır. Sosyal medya aslında bunun için var, hatırlayın!

İçerik kalitenizle network geliştirmeniz doğru orantılı olacaktır. Bu durum karşınızdakine özenli bir iş sunma niyetinizin görülüp karşılığını alma durumunuzdur. Sizin sunduğunuz içerik dışında sizin beslendiğiniz kişileri takip edip, onlarla etkileşim halinde olmak da geri dönüş hızını arttıracaktır.

Canım Türkçe

Başarıya giden yolları bir matematik formülü gibi düşünürseniz Türkçe’yi doğru kullanıyor olmanız en önemli parçasıdır. Dilimizi doğru kullanmak başkasına duyduğumuz saygıdan önce kendimize duyduğumuz saygıyı gösterir. İçerikler için çok uğraşıp onları sunarken dilbilgisini önemsemeden hareket ediyor oluşumuz kendi ipimizi çekmemiz demektir. Kişisel bir marka değeri ya da hizmet sunan bir markanın değerini oluşturma çabalarınız, ancak Türkçe’nin doğru ve özenli olduğu yerde başlayacaktır.

Dijital Dünyada Marka Değeri Yaratmak