İnstagram artık like sayılarını göstermeyeceğini açıklamıştı. Ve… O günler geldi. Bir elimiz ayağımız titredi mi? Instagram yaptığı açıklamada hesap sahibinin görebildiği rakamların vaslında gençlerin de içinde bulunduğu like sayısı ile yaşayan kesimi, kıyas durumunun zararlarında da korumak için olduğunu söyledi. Aynı zamanda satın alınan like sayıları da gitgide artmaktaydı.

Sosyal medya yönetimi yapan birçok ajans ve yine sosyal medya uzmanı arkadaşımızın tecrübeyle sabitlediği ilk şey müşterinin like sayısına duyduğu kutsal tutku idi. Sonuca ulaşmak için okuduğumuz verilerden sadece biri belki de like sayısı, ancak her zaman daha fazlasını en fazlasını istediğimiz bir olguydu aynı zamanda. Taa ilk zamanlar etkileşim için birden fazla içerik paylaşırken değişen algoritmalar ile paylaşım sayısının düşüşüyle beğeni sayısının artışı beklendi.

Like’ların olmaması ne anlama geliyor?

Instagram’ın like sayılarını göstermemesi sadece markaları ilgilendirmiyor tabii ki. Aplikasyon, hayatımıza girdiğinden beri bizimle yaşayan bir online galeri günlükten öteye birbirimize şahane hayatlarımızı gösterdiğimiz bir araç. Belki bazen amaç!

Like ile yatıp like ile kalkan, post ettiği fotoğrafın yeteri kadar beğeni almamasıyla yeni stratejiye giden z kuşağı üzgün, gözü yaşlı. Aslında kullanıcı aşırılığını jenerasyonlara bölmek yanlış olacaktır. Günümüzün çakma Madonnaları,  influencer’lar için sonucun ne olacağını neredeyse hepimiz merak ediyoruz.

Influencer marketing için like’lar e olacak? Like sayısı influencer pazarlamasını nasıl etkileyecek?

Influencer pazarlama nedir kısaca açıklamamız gerekirse, aslında bir zamanlar fenomen olup geçtiğimiz yılları sosyal medyada iyi kullananların oluşturduğu topluluk demekte bir yanlışlık olmaz.

Instagram, Twitter ve en önemlisi Youtube mecralarındaki kitleleriyle artık bir ünlü gibi ‘etkileyen’ olmayı başaran insanlar. Onlara hayranlık duymamak mümkün değil. Takipçi sayılarına göre bir ünlü gibi marka yüzü olarak bile kullanılıyorlar.

Popüleriteleriyle daha da büyüyen iş hacmi – takipçi sayısı – aldıkları like sayısı ile ölçülen inflencer’ların iletişimlerinin ne yönde olacağını herkes merak ediyor bizce.

Bu işin geliştiricisi Jane Wong,  Instagram’ın like sayısı baskısından kurtulup, daha çok içerik paylaşmasını istediklerini de paylaşmış açıklamalarında.

Konu hakkında birçok yorum var. Su götürmez bir gerçek, Instagram’ın kendisi de sonucu görmek için sabırsızlanıyordur.

Like sayılarının görünmemesini toparlamak gerekirse bunun bir test olduğunu tekrar paylaşabiliriz. Alınan sahte takipçilerden sonra post edilen görsellerde yeteri kadar beğeninin olmaması, yine insanları kuşkulandırmaması için satın alınan sahte like’ları önlemek için bir kendinize gelin ışığı. Beğenileri boş verin içeriğe dönün kardeşler!

Eyvah İnstagram'da beğeni sayısı kalktı