Bu yazımızı özellikle işletme sahibi kişiler için yazıyoruz. Gün geçmiyor ki neredeyse hergün dolandırıcılık haberleri duyuyoruz. Bizde uyarı, bilgilendirme mahiyetinde küçük bir yazı yazalım istedik.

Nedir bu "Google işletme kaydı dolandırıcılığı" dediğiniz duyuyorum. Son dönemlerde sıkça karşılaştığımız bir dolandırma yöntemidir. Şirketinizin google haritalardaki yerinin güncellenmesi gerektiğini eğer güncelleme işleme yapmaz iseniz haritadan kaydınızın silineği şeklinde mesaj, mail veya telefon aramaları gerçekleştiriyorlar. Bu arada Google tarafından yetkli firma yada direk Google'dan aradıklarını söylüyorlar. Bilişim konusunda çok bilgi sahibi olmayan kişiler bu tuzağa açıkcası çok kolay bir şekilde düşüyorlar. Ortalama yıllık 300-500 lira arasında bir harita güncelleme bedeli talep ediyorlar.

Öncellikle şunu belirtmek isterim google son kullanıcı tarafından sunduğu bütün hizmeti ücretsiz olarak ( Haritalar, Benim İşletmem, Gmail, Youtube, Drive, Çeviri, Picassa )  sizlere sunmaktadır. Google son kullanıcılardan hiç bir suretle para veya kredi kartı bilgilerini istemez.

Haber sitelerine google dolandırıcılığı yazdığınız zaman onlarca haber göreceksiniz. Bizde bu dolandırıcılık olayı ile İzmir'de bir çok firma ile tanıştık. Google'dan aradıklarını hiç soru bile sormadan ödeme yaptıklarını söylediler. 

İnternet hayatımıza girdikçe böyle kötü insanlar bilgisayar, internet bilgisi zayıf olan kişileri malesef dolandırmaya devam edecektir. Her telefon aramasına hemen cevap vermemeli bir bilen kişiye danışmadan telefon ile hemen onay verilmemelidir.

Google haritalar, işletme kaydı ile alakalı sorularınız için bize email veya telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. 

 

Google işletme kaydı dolandırıcılığı