Her iş seyrinde yapılacaklar listesinden bir iş eksilince bir oh çekiyoruz, değil mi? Web sitesi yaptırdım, tik. Tik mi? Daha içini dolduracak metinler, düzenli blog yazıları ile Google’ın karnını doyurulacakken nasıl tik. Kim atıyor bu tikleri kardeşim?

Hepiniz duymuşsunuzdur. İçerik zamanımızın kralı. Biz söylemekten siz ise duymaktan da sıkılmış olabilirsiniz ancak içeriklerle sitenizin beslenmesi hiç sonu olmayan bir süreç.

SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ) ajanslarıyla anlaşabilirsiniz pek tabii. Herkes, her işi kendi yapacak diye bir kural yok. Ancak birçoğumuz kurduğumuz ya da devraldığımız işlerde medya satın alma ve tanıtım faaliyetleri için çok düşük bütçelerle ilerliyoruz. Maalesef! Uzun ve seçilen koşullara göre külfetli bile gelebilir. Bu yüzden zararın neresinden dönülse kardır demek bu hep duyduğumuz Arama Motoru Optimizasyonu için neler yapabiliriz kısaca bahsetmek isteriz. Bu yazımızda anahtar kelime seçimi ve bunu içeriklerinize nasıl yedirebileceğinizi konuşacağız.

En kolayı ile başlayalım. Google arama çubuğuna konunuzla ilgili aranan, arandığını tahmin ettiğiniz kelimeyi girin. Bingo, bir sürü kelime önerilen olarak karşınıza çıkacaktır.

Google’da bulabileceğiniz çevrimiçi çalışan hizmetlerde de yararlanabilirsiniz. Anahtar kelimeniz ile alakalı diğer kelimeler de üretilir/gösterilir ve yine çok aranan anahtar kelimeleri için fikriniz olmuş olacaktır.

Bir diğer önerimiz, Google’da aradığınızı bulamadığınızda ikinci sayfaya geçmeden hemen altta gözünüze çarpan kelimeler yani ilgili aramalar da size fikir verebilmektedir.

Örnek vermek gerekirse web tasarım ajansı ararken ilgili aramalarda;

Web tasarım ajansları bayraklı

Web tasarım fiyatları

İzmir web tasarım

Web sitesi yapan firmalar

Son araç kelime bulucu araç olarak Google Trends’i öneriyoruz. Anahtar kelime arayanların kullandığı bir kutsal kitap bile diyebiliriz. Aslında kutsal bir internet sitesi. Bize yardımcı olduğu konular ise;

  • Aramaların, şu anda artış gösterip göstermediği.
  • Ne artmış ne azalmış inceleyebiliyoruz.
  • Anahtar kelime kombinasyonlarının nerede ve nasıl olduğu
  • Tarih, konum ve dile göre sıralayabiliyoruz.

Google’ın çok farklılaşan ve karmaşık gelen noktaları olsa bile çok basit adımlarla anahtar kelimelerinizi bulup içeriklerinizi oluşturmanız aslında çok kolay.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ve ilgili anahtar kelime konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa SEO uzmanı ekip arkadaşlarımız memnuniyetle sizlere yardımcı olacaktır. Detaylı bilgi için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İZMİR BAYRAKLI SEO AJANSI

Google SEO Anahtar Kelime Nasıl Bulunur