Dijital pazarlamanın bir kolu olarak sosyal medya hayatımıza girdiğinden itibaren birçok terime de aşina olduk. Hiç yabancılık çekmeden günlük hayatlarımıza bile adapte ettik aslında. Like, yorum, post, tweet, retweet ...

Reklamın temel mantığında olduğu gibi mecraları kullanırken uygulamalarda reklam alanları oluşmaya, yenileri eklenmeye, algoritmalar oluşturulmaya başlandı. Sosyal medyada uygulama içinde ise kullanıcı hesaplarının biz iletişimciler için malzeme olduğunu gördük. Evet! Tahmin ettiğiniz gibi Influencer marketing hop diye kucağımıza düşüverdi.

Geçtiğimiz günlerde “deneyimleyici” olarak dilimize giren inflencer kelimesi aslında kitleleri etkileyen anlamına gelmektedir.

Sosyal medyanın hayatımıza girdiği ilk günden beri yüksek takipçilere ulaşan hesaplar artık inflencer olarak anıldılar. Influencer marketing, sosyal medya için fenomenlerin işbirliği ile devam etmeye başladı.

 

Ne iş yapan bu Inflencerlar?

Influencer, Türkçesini söylemek gerekirse deneyimleyici kişiler, kendilerinin aldıkları ürünleri iyi kötü yanlarıyla takipçilerine yansıtırlar. Bunlar eskiden marka gönderilerinin gizlenmesi şeklinde olurdu. Henüz kimse marka ile işbirliği yaptığını kimseye söyleyemediği zamanlardı. Daha sonra yakın geçmişimizde bunlar marka gönderisi adı altında işlenmeye başlandı. Günün sonunda bu artık bir iş oldu ve deneyimleyiciler de açık açık bunun için para alıyorum diyebildiler.

 

Doğru Inflencer İletişimi Nasıl Olur?

Markaların hedef kitleleri, ulaşmak istedikleri profiller bellidir. Ancak sırf çok takipçisi var diye herhangi bir hesapla/kişiyle anlaşmak kabul edilemez bir hata olur.

Sağlıklı bir seçim için;

  • İşbirliği yapmak istediğiniz kişileri takip edin. Kendiniz bir kullanıcı, hedef kitledeki bir kişi gibi hareket edin. Gerekirse kendisine olası soruları sorun. Cevaplarını ve iletişim dilini çözün.
  • Her ürün herkese uyum sağlamayacaktır. Büyük bir marka bile ürün çeşitliliği için farklı deneyimleyicilerle anlaşmaktadır.
  • Bütçe yönetiminizi birçok hesaba bölüp aynı zamanlarda farklı kişilerle kampanyanızı yönetebilirsiniz.
  • Mutlaka kısa dönem analizleri ile ilerleyin.

 

Dijital pazarlamanın en sevdiğimiz yanlarından birisi geleneksel reklamın aksine ölçülebilir olmasıydı. Bu yüzden reklam anlaşmanızda; yanıt veren kişi, tıklamalar, siteye yönlendirmeler gibi noktalar sizi sonucu okumanızda yardımcı olacaktır. Doğru kişi, doğru zaman, doğru ürün, doğru bütçe çıkarımlarını kolayca yapabilirsiniz.

Influencer İletişimi Nedir? Nasıl Yapılır ?