Eğer bu makaleyi okuyorsanız seo, arama motoru optimizasyonu gibi bazı teknik terimlere hâkimsinizdir diye düşünüyorum. İnternet sitemizi yaptırdık. Hizmetleri, iletişim bilgilerini, referansları ve diğer kurumsal bir internet sitesinde olması gerekenler bilgileri sitemize girişlerinizi yaptık. İş bitti mi? Durun daha yeni başlıyoruz. Google aramalarında üst sırada çıkmak için site içerisinde bulunan tüm yazıların özgün ve ilişkili konu ile ilgili olması gerekir. Tabi ki tek başına bu bir kıstas değil. Fakat özgün içerik olması önemli bir etkendir. Klasik tüm blog yazılarında görürsünüz; içerik kraldır.

Web Sayfası İçeriğinin Kopya Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sayfanızın içeriklerinin herhangi bir rakip ya da farklı bir siteden kopyalanmadığını nasıl anlarız. Günümüz internet sitelerinin birçoğu kopyalama dediğimiz birebir aynı siteler. Hatta bazı sitelerde sadece logo değiştirerek bir farklı domainlerde siteler yayınlanabiliyor. Firma sahipleri veya personelleri içerik verme konusunda çok da istekli değil. Hepsi bu şekilde değil ama büyük bir kısım sitesinde ne yazdığını dahi bilmiyor. Ama internet sitesinden azami performans bekliyor. Google'da birinci sayfada çıksın. Herkes onu internetten bulsun gibi istekler hiç eksik olmuyor.

Bunun en basit yolu site yazılarından bir cümle kopyalayın ve Google arama motoru üzerinde arayın. Sizden başka aynı cümleyi kullanan internet siteleri listelenecektir. Eğer ilk sırada sizin siteniz yok ise içerikleriniz kopyalanmıştır.

Özellikle küçük ve orta işletmeli firmaların internet sitelerinde bu olaya çok sık rastlanmaktadır. Diyelim bir halı yıkamacı internet sitesi, herkes hizmetlerini, hakkımızda yazısını bile sadece marka ismi değiştirerek kullanıyor.

KOPYA İÇERİK TESPİTİ NASIL YAPILIR?

Yukarıda en basit yolu ile anlatmaya çalıştım sizlere. Tabi ki farklı ve profesyonel yöntemler de var. Diyelim binlerce yazısınız var hepsini bu şekilde tek tek kontrol edemezsiniz. Sizlere ücretli-ücretsiz bir kaç link paylaşmak isterim. Sizde web sayfanızda ki yazıları kopya içerik tespiti yaparak sitenizi temizleyebilir, Google arama motorunda rakiplerinizden önde olabilirsiniz.

Copyscape

Hem ücretli hem ücretsiz sürümü bulunmaktadır. Word belgelerinizi ya da site linki girerek kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz.

Kopya Kontrol

Gayet başaralı bir araçtır. Ücretsiz hakkınız maalesef günde 1 keredir. Ücretli sürüm ile çok fazla sayıda dosyanızı kontrol edebilirsiniz.

Grammarly

Adından da anlaşılacağı üzere dil bilgisi kontrolü de yapıyor. Ücretli ve ücretsiz sürümleri mevcuttur.

QueText

Son olarak ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir araçtır. Pek çok kişi tarafından tavsiye edilmekte olan bir QueText'in dil bilgisi düzeltme özelliği yoktur.

Kopya İçeriklerin Kontrolünü Nasıl Yaparım?