Marka, varolan işletmenin görünür imajıdır. Temsili çok değerli olduğu için öncelikle size ait olduğunun kanıtlanması ve bunu kanıtlayacak bir belgeye sahip olunması önemlidir. Bu belge ile marka aslında koruma altına alınır diyebiliriz.

Firmaların kurulması ve büyümesi süresince oluşan marka değerinin de korunmasını kapsar. Her 10 yılda bir güncellenmesi gerekmektedir.

Marka Tesciline Nasıl Başvurabilirim?

Online ya da doğrudan olarak Türk Patent Enstitüsüne başvuru yaparak süreci başlatırsınız. Sürecin süresini etkileyen noktalar olabilir. Bunlardan bazıları başka bir marka ile bulunan benzerlik gibi. Araştırmalardan sonra başvuru yapmış olan markalar Türk Patent Enstitüsü’nde yayınlanır. Ortaya çıkabilecek ikazları göz önünde bulundurarak tescilin alınması yaklaşık 10 ay sürebilir.

Marka Tescili Bize Ne Sağlar?

En önemli konu koruma altına aldığınız markanın güvenle büyümesini sağlamanızdır. Sahtecilik ya da emek, ürün taklitçiliğinde hakkınızı arayabilirsiniz. 10 yılda bir yenilenen marka tescili ile, marka başka kimselerce kullanılamaz, aksi halde yasal işleme başvurma hakkına sahip olunur. Bu arada siz markanızı korurken aynı zamanda şirketinize yöneltilebilecek olası ithamların da önüne geçmiş olursunuz.

Marka Tesciline nasıl başvuru yapabilirim ?