Sosyal medya, kişinin mesajını direkt olarak birisine ya da birilerine aktarmasını sağlayan araçlardır. Sosyal ağlar da denilmektedir. Medya TDK’ya göre iletişim araçları demek gazete, dergi, TV ilk aklımıza gelenlerden ama sosyal medya bizi daha çok ulaşılabilir, görülebilir dinlenebilir kılıyor. Artık kim olursak olalım sosyal ağlarsız yapamıyoruz. İster çok büyük bir firma olalım istersek Ayşe teyze…

Bu konuyu balla kesip aslında büyük resim olan dijitalleşme, dijital pazara dikkatinizi çekmek istiyoruz bir yandan. Dijital dünya her şeyi değiştirdiği gibi insanların tüketme halini de değiştiriyor. Tüketme kısmında dâhil olmak da isteniyor.

Bunun için web siteleri, onların bloglara evrilmesi ve şimdi de sosyal ağlar ile etkileşimin değişmesinden bahsedebiliriz.

Artık sosyal medya dijital pazarlamanın en önemli kalemlerinden. Medya diyoruz çünkü bir çok mecradan oluşuyor aslında. Dönemsel popülerliklere sahip olsalar da hepimiz sosyal medya denince instagram’ı dile getirmekten geri kalmıyoruz.

Peki, bu Sosyal medya nasıl yönetilir, doğrusu nedir? Aman vezir olacakken rezil olmayalım.

  • Her işte olduğu gibi seçilen mecraya uygun stratejinin geliştirilmesi gerekir.

Instagram akışından gün içinde birden fazla içerik üretebiliyorken Linkedin gibi bir mecrada bunu günde bir ya da iki günde bir şeklinde uygulayabilirsiniz.

  • Dil seçimi yine en önemli konulardan. Siz ya da sen hitaplarına karar verilmesi gerekir.
  • Karakterize ederken fazla insanlaştırılmasından kaçınılmalıdır.
  • Kendinizden bahsetmenin bir sınırı olmalıdır. İnanın bize bireysel ya da kurumsal hesap fark etmiyor.
  • Yazılan cevaplar, gönderilen mesajların geri dönüş zamanlaması iyi ayarlanmalıdır.

Son olarak sosyal medya ile diğer dijital kaynak kullanım gerekliliğini birbirine karıştırmamak gerekir. Bir firma kendini anlatacak internet sitesi olmadan sosyal medya varlığıyla tek ayağı noksan bir sandalye gibi kalacaktır.

Sosyal Medya Nedir ve Günümüzdeki Önemi