Portal kelimesini İngilizceden tercüme etmek istediğimizde kapı, büyük geçit olarak dilimize katıyoruz. Blogların aksine  - onlarla çok sık karıştırılır – birden fazla konu üzerinde hizmeti barındıran, hacimli trafiği olan, bünyesi altında tatmin edici derecede kaynak sunan bir yapıdır.

Bir web portalının forum zemini, veri toplama şekli, kod takipleri, kullanıcı girişleri gibi noktalar başarısını gösterir. Sizlerin de sıklıkla karşılaştığınız, arama motoru sonuçlarında önünüze gelen birçok portal mevcut. Bunların yarısından çoğu maalesef günlenmemekte, kötü olarak adlandırdığımız geri kalanları ise tarihi eser görevi görmektedir.

Kullanıcıların ya da müşterilerin hayatını kolaylaştırmak, bir hizmet sunmak için açılan portallar maalesef tek bir web sitesi mantığıyla yönetildiği için kaliteden uzaklaşmaktadır. İşte bu yüzden bir portal fikrini hayata geçirmeden,  çalışacağınız firmayı iyi değerlendirip bu yolda sizinle yürümeyi, birlikte çalışmayı sürdürecek olmasını birincil öncelik saymalısınız.

Başarılı web portalları sayesinde istediğiniz bilgiye ya da hizmete kolayca ulaşabilirsiniz. İçindeki kaliteli içerik ile gelen kullanıcıyı daha önce görmediği bilgi ile besler. Bu besleme yeni bir bilgi edinme de olabilir yeni bir satın alın eylemi de olabilir.

Portallar aynı zamanda bir firmanın projesi de olabilir. İnternet sitelerinde sadece genel çerçevede içerik sunabilirken portallarda holding bünyesi içinde olan haberleri sunabilir, yapılan yatırımlardan bahsedebilir, iş ortaklarını listeleyebilir.

Popüler Web Portal Örnekleri

Aslında portal nedir diye sormadan önce sizlere çok iyi bildiliğiniz isimleri söylesek bu konuda net olacağınıza eminiz.  Hepsiburada.com, sahibinden.com popüler örneklerimizden sadece ikisi.

Aynı zamanda arama motorlarını da fantastik büyüklükte bir portal olarak düşünebiliriz. Örneğin Yahoo.

GO Dijital, İzmir web tasarım ajansı olarak emlak, dernek, satış portalları konusunda profesyonel hizmet anlayışımızla sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.  

Web Portalları Nedir ?