Domainlerin alım süreleri uzantı farketmezsizin ( com - net - org ) 1-10 yıllık arasında değişmektedir. Sürenin bitmesine yakın domain aldığınız firma hizmetinizi yenilemek için belli aralıklar ile hatırlatma mail, smsleri atmaktadır. Süresinin sona gelmeden de domainlerinizin tarihlerini uzatabilirsiniz.

Gelelim ödeme işlemini yapmazsanız o zaman nasıl bir yol izleniyor. Bu süreci dört başlık anlatayım.

1. Active Status - Aktif Domain

Domain aktif ve kullanıbilir halde olur.Herhangi düşme veya silinme riski yoktur. Bu süreç içerisinde domain sahibi standart fiyatlandırma ile ( ortalama 10$ + KDV ) alan adını yenileyebilir. Alan adına ait bütün kontrol domain sahibinin elindedir.

2. On-Hold Status - Beklemede

Domain süresinin geçmesi durumda ilk aldığı durumdur. Whois sorgusunda durum yerinde"registrar-hold" yazar. Domain hala sahibi taradından alınabilir durumdadır. Alanadı süresi dolduktan sonra 37 günü kapsar. Bu süre içerisinde eğer domain sahibi domain tekrar alınmaz ise domain cezalı duruma düşer.
 

3. Redemption Period - Cezalı İşlem Periyodu

Alanadının süresininuzatılması için domain sahibine son bir şans verilir. ICANN kuruluşununalanadı sahibine özel olarak sağlağı birhaktır. Alanadı kayıt süresini takip eden 38. gün başlar. Bu süreçtealanadının sahibi, alanadına tekrar sahip olmak istiyorsa bazı cezai ödemeler ödemek zorunda. Bu ücret, domain sahibine yaklaşık 120 USD + KDV olarak yansır. Eğer 37. günün sonunda yenileme işlemi yapılmamış ise bir sonra aşama olan silinme kısmına geçer.

4. Pending Delete - Silinmeyi bekliyor

Redemption yani ceza dönemini geçen domain, sadece 5 gün süre ile bu periyotta kalır. Bu süre içinde domain sahibinin domain adresini geri alma hakkı yoktur.

Domain ( alanadı ) sorunlarınız için yada herhangi bir konuda destek almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 0 232 473 73 37 veya bilgi@godijital.net

Domain Ne Kadar Süre Sonra Düşer?