Google haritalar hayatımızın her aşamasında kullandığımız bir uygulamadır. Yakınımızda bulunan işletmeleri, hastane, okul, benzin istasyonu gibi tüm işletmeleri göstermektedir. Bazı işletmeler otomatik olarak, bazı işletmeler manuel olarak ekleme işlemleri yapılmaktadır. Google Benim işletmem uygulaması üzerinden firma/kurum ekleme işlemleri yapılabiliyor.

Fakat bu ekleme işlemini kötü amaç ile kullanan bir çok firma bulunuyor. Dünya genelinde tespit edilen yaklaşık 11 milyon şüpheli veya yanlış harita konumu yer almaktadır.

Google üzerinden diyelim "Karşıyaka web tasarım" araması yaptınız, Google size hem site arama sonuçlarını gösterecek, hem de bulunduğunuz lokasyona en yakın işletme hesabı olan firmaları listeleyecektir. Onun için insanlar harita üzerine bir çok konum üzerine firmalarını etiketliyorlar. Bu sayede bir çok bölge üzerinde organik ve hızlı bir şekilde google arama sonuçlarına giriyorlar.

SAHTE GOOGLE MAPS KAYIT SAYISI 11 MİLYONU GEÇTİ

Google hem harita içeriğini doğrulamak, kaliteli hizmet sunmak adına artık yerinde olmayan firmaların belirlenmesi ve haritadan silinmesi adına bazı işlemler başlattı. Artık kullanıcılar yerinde olmayan işletmelerin bildirimlerini yapabilecek. Yapılan araştırma ile Google işletmeyi kontrol ettikten sonra işlemler yapacak. Tabi ki bu olay biraz suistimale açık bir olay. Bu konuda işlemler nasıl olacak o konuda bilgi sahibi değiliz. Google şikayet edilen her işletmenin işleme alınacağının garantisini vermiyor.

Google yaptığı açıklama 2018 yılından beri 3 milyon üzerinde fake hesabın silindiğini ve 260 bin civarında art niyet kullanım tespit edilen hesabında silindiğini açıklamıştır.

Her ay milyarlarca arama gerçekleştirilen bir platformda tabiki bu şekilde sahte işletmelerin olması kaçınılmaz ama Google'da bu konu üzerinde hassasiyetli çalışmaları ile temizleme çabasına girmiş durumda.

Sizde sahte olduğunu düşündüğünüz veya kapanmış işletme bildiriminde bulunmak için linki tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

GOOGLE MAPS HARİTA KAYDI İLE AKLINIZA TAKILANLARI BİZE SORABİLİRSİNİZ.

 

 

Google Haritalardaki Sahte Konumlar