Hergün onlarca belki daha fazla E-ticaret sitesi açılıyor. Kimileri başarılı oluyor, kimileri malesef bu koca okyanusda birer birer yok oluyor. Bizde bu eticaret ( online alışveriş ) konusunun en önemli ve merak edilen konularından biri olan sanal pos başvuru işlemlerini aktarmak istedik.

Sanal pos e-ticaret sitesinizdeki ürünlerin satılması ile ödeme işlemlerinin yapıldığı bir banka veya aracı kurum tarafından kredi kartı ile ödeme alınması işlemidir. Dilerseniz banka ile dilerseniz paytr, iyzico, payu gibi firmalar ile anlaşarak online alışveriş sitelerinizden ödeme tahsil edebilirsiniz.

Her kurum için evrak ve aşamalar farklılık göstersede genel olarak istenen belge ve bilgiler aynıdır. Örneğin kesin olarak vergi mükellefiyet şartı vardır. Eğer vergi mükellefi değilseniz sanal pos almanız imkansız gibi görünüyor. Sanırım shoiper gibi uygulamalar ile işletme sahibi olmadan ürünlerinizi sitenizden veya sosyal medya üzerinden satabiliyorsunuz. Onu daha farklı bir blog yazısı olarak yazacağım.

Sanal POS başvuru sırasında ortak olarak istenen evraklar şu şekildedir.

  1. Nüfus cüzdanı örneği
  2. Vergi levhası
  3. Ortaklık sözleşmesi
  4. İmza sirküleri - İmza Beyannamesi
  5. Ticaret Odası Kaydı
Sanal Pos Başvurusu İçin Gerekli Evraklar